İçeriğe geç

Kilogramın Tanımı Değişiyor

16 Kasım 2018’den İtibaren Kilogramın Tanımı Değişiyor. Bilim tarihinin en önemli kilometre taşlarından birine tanık olacağız. Bir oylama yapılacak. Bilimde kullanılan tüm ölçü birimlerinin atası sayılan 7 temel ölçü biriminin 4’ünün tanımı değişecek. Bilim insanları, günümüzde kullanılan kilogram prototipinin içinde bulunan elementlerin yarı ömürleri nedeni ile kütle değişimine uğramasını gerekçe göstererek kilogramı bir sabite bağlamaya karar verdiler.

1889 yılında yapılmış. %90’ı platinyum, %10’u iridyumdan. Size onun gerçek değil bilgisayarla üretilmiş bir görüntüsünü gösterebiliyorum ancak. Çünkü gerçeğini göremezsiniz. Onunla beraber üretilmiş 40 kopya var. Daha sonra da bu kopyaların kopyaları yapılmış ve dünya ülkelerine dağıtılmış. İşte bunlardan 54 numaralı kopya bizde. Her ülke kendi içindeki düzenlemelerini bu kopyalara göre yapıyor.
Hazırlanan bu prototip, bir kilogramın ne kadar kütleyi temsil edeceğini belirlemek adına işe yarıyormuş gibi görünse de prototipte kullanılan elementlerin yarı ömür süreleri, prototipin kütle değişimine uğramasına neden oluyordu. Platinyumun ömrü 10^11 yıl olarak ifade edilirken, iridyumun yarı ömrü ise yalnızca 78.83 gün.

16 Kasım tarihinde Fransa’nın Versay kentinde bizi pek de ilgilendirmiyormuş gibi görünen bir ‘Genel Ölçüler ve Ağırlıklar’ konferansı düzenlenecek. Bu konferansta alınacak bir karar ile 20 Mayıs 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere metrik ölçü sistemini kullanan tüm ülkelerde ‘kilogram’ teriminin tanımı değişecek. 16 Kasım’da “Kilogram”la birlikte “Kelvin”, “Ampere” ve “Mole”ün de tanımları değişecek

Tarih:Teknoloji

Tek Yorum

  1. Kemal Berber Kemal Berber

    16 Kasım’dan itibaren köklü değişiklikler olacak öyle gözüküyor. Nasıl bir çalışma olacak nasıl değişecek ya da neye sabitlenecek gerçekten çok merak ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir tema ve altyapı üzerine kurulu olan site Mehmet Söğüt tarafından geliştirilmiştir. Sitedeki içerik kaynakları hakkındaki şkayetleriniz için mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz. Copyright © 2012 - 2021 Mehmet SÖĞÜT. Yasal Uyarı: Kaynak gösterilmeden kullanılan makale adresleri hakkında DMCA taraflı şikayet uygulanır.